Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Yeni Fiat Egea Üretimi Başladı

Ana Sayfa » Teknoloji » Otomobil » Yeni Fiat Egea Üretimi Başladı
Yeni Fiat Egea Üretimi Başladı

Fiat’ın yeni sedan otomobilinin Bursa’daki üretimini Mustafa Koç ve TOFAŞ işçileri alkışlarla başlattı.

108-603

Tofaş, önümüzdeki 7 yılda 1.2 milyon adet üreteceği yeni modeli Egea’nın sedan versiyonunun üretimine başladı.

Üç yeni otomobilden oluşan Egea Projesi’nin ilk modeli sedan, Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda 28 Eylül Pazartesi günü Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Koç Holding, Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve Tofaş üst yönetimi ile Tofaş çalışanlarının katılımıyla düzenlenen törende alkışlarla üretim bandından indirildi.

Kardeşlik denizi Ege Denizi’ne övgü amacıyla Egea Projesi’nin ilk modeli, Fiat Egea sedanın üretim töreninde konuşan Koç Holding ve Tofaş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Koç Holding ve FCA’nın uzun yıllara dayanan güçlü ortaklığı ve Tofaş’a duyduğumuz güven sayesinde, tüm yeni modellere yaptığımız yatırım miktarı 1.5 milyar dolara ulaştı. Egea’nın Türkiye’de üretilmesi, Tofaş’ın yıllardır hem Ar-Ge’ye hem de dünya klasında üretime yaptığı yatırımın ve böylelikle kazandığı yetkinliklerin sonucudur” açıklamasını yaptı.

9 MİLYON KİLOMETRE TEST EDİLDİ

Ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve FCA (FiatChrysler) çalışanının birlikte görev aldığını, Tofaş mühendislerinin projede öncü rol aldıklarını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu ise “Çok yakın bir zaman sonra kademeli olarak 40’tan fazla ülkede satışa sunulacak olan Fiat Egea, üretime geçilmeden önce Güney Amerika’dan kutuplara kadar dünyanın pek çok yerinde Tofaş ve Fiat test pilotları tarafından test edildi. Yeni kompakt sedan modelimiz Fiat Egea bu testler sırasında 8.7 milyon kilometre yol kat ederek, dünyanın çevresini şimdiden 200 kez turlamış oldu” dedi.

“Doblo’nun yenilenmesi ile başlayan yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz!”

Üretimde 44. yılını kutlayan Tofaş’ın Fiat Egea üretim başlangıç töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Yaklaşık bir yıl önce, yine burada Doblo modelimizin Amerika’ya ihracatı vesilesiyle toplanmıştık. Fiat Doblo’nun yenilenmesi ile başlayan yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye’nin istikrarlı büyümesi için kalıcı sanayi projelerine ihtiyacı var. Sanayi yatırımlarının artması ve bu alandaki adımların çok boyutlu düşünülerek atılması büyük önem taşıyor. Sanayi projelerinin iç pazarın yanı sıra ihracata yönelik olarak geliştirilmesi bunlarla birlikte ilave istihdam da yaratması gerekiyor. Bugün de bu modele örnek niteliğinde olan, Türkiye’nin en büyük sanayi yatırımlarından biri için buradayız. Ortağımız FCA ile birlikte geliştirdiğimiz Egea projesinin ilk modelinin üretimini birlikte başlatacağız.” dedi.

“Egea Akıllı Bir Projedir!”
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Fiat Egea’yı ‘akıllı bir proje’ olarak değerlendiriyorum. Akıllı, çünkü çok sayıda araştırma yapılarak, Türkiye’nin beklentilerine uygun ve geniş kitlelerin ulaşabileceği bir otomobil olarak geliştirildi. İç pazarın yanı sıra dünya müşterisine de hitap ediyor. Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 40 ülkeye ihraç edilecek. Aynı platformda sedan dışında hatchback ve station wagon olmak üzere, büyük oranını ihraç edeceğimiz iki ayrı araç daha üretilecek. Bu da projemizi akıllı kılan bir diğer unsurdur. Türkiye’den dünyaya açılan bu çaptaki ilk binek araç projesi Egea’nın her anlamda çok başarılı olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Ar-Ge’den Doğan Egea!
Mustafa V. Koç, “Koç Holding ve FCA’nın uzun yıllara dayanan güçlü ortaklığı ve Tofaş’a duyduğumuz güven sayesinde, yeni modellere yaptığımız yatırım miktarı 1.5 milyar dolara ulaştı. Koç Topluluğu olarak teknoloji ve inovasyona yatırım yaparak, ülkemiz için yarattığımız katma değeri sürekli artırıyor ve rekabet gücümüzü geliştiriyoruz. Egea Projesi de, Koç Topluluğu’nun bu yaklaşımının en güçlü örneğidir. Egea’nın Türkiye’de üretilmesi, Tofaş’ın hem Ar-Ge’ye hem de dünya klasında üretime yaptığı yatırımın ve böylelikle kazandığı yetkinliklerin sonucudur” açıklamasını yaptı. Mustafa V. Koç, “Gururla belirtmek istiyorum ki Egea Projesi, Tofaş mühendisliğinin ve işçiliğinin küresel arenadaki başarısını da ortaya koymaktadır. Bu yatırım, Tofaş’a olduğu kadar, Türkiye otomotiv sanayiine de önemli bir katma değer sağlayacaktır” dedi. Küresel bir oyuncu olan Tofaş’ın fabrikasına her geldiğinde gördüğü gelişim ve yeniliklerden çok etkilendiğini vurgulayan Mustafa V. Koç, “Tofaş, aynı zamanda FCA dünyasında örnek gösterilen bir fabrika. Bu farkı yaratanlar; işçi kardeşlerimiz, mühendislerimiz ve yöneticilerimizdir” dedi.

Cengiz Eroldu: “Egea Projesi, Tofaş’ın Yarım Asırlık Tecrübesinin Eseridir”
Yarım asıra yakın zamandır Türkiye’ye değer kattıklarını ve Fiat Egea’nın üretimine başlıyor olmalarının yeni bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Egea Projesi, yarım asırlık üretim deneyimimizin üzerine inşa edilmiş bir eser oldu. Bu sürece uzun yıllardır hazırlanıyorduk. 90’lı yıllardan itibaren Ar-Ge’ye yapılan yatırımlar, Tofaş’ı FCA’in EMEA Bölgesi’ndeki 2. büyük Ar-Ge merkezi konumuna getirdi. Otomotivin ana vatanı kabul edilen ülkelere araç geliştirip üreten bir oyuncu olduk. Egea, başından sonuna, Tofaş imzasını taşıyan bir proje olarak şirket tarihimizde ve otomotiv sanayiinde şimdiden özel bir yere sahip oldu” dedi.

Fiat Egea, Test Sürecinde 200 Kere Dünyayı Turladı!
Ürün geliştirme sürecinde 2 bin Tofaş ve FCA çalışanının birlikte görev aldığını, Tofaş mühendislerinin projede öncü rol oynadıklarını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Çok yakın bir zaman sonra kademeli olarak 40’tan fazla ülkede satışa sunulacak olan Fiat Egea, üretime geçilmeden önce Güney Amerika’dan kutuplara kadar dünyanın pek çok yerinde Tofaş ve Fiat test pilotları tarafından test edildi. Bu testler sırasında yeni kompakt sedan modelimiz Fiat Egea 8.7 milyon kilometre yol kat ederek, dünyanın çevresini şimdiden 200 kez turlamış oldu” açıklamasını yaptı.

Ürün geliştirme aşamasında, mühendislik çalışmaları ve testlerin ön plana çıktığını hatırlatan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Şimdi ise bayrağı 5 bin kişilik üretim ekibimize devrediyoruz. Belirlenen kalite standartlarına ve üretim hacmine, üretim ekiplerimizin özeni, dikkati ve emeği ile ulaşacağız. Egea Projesi’nin en önemli hedefi; müşterilerimizin markamıza olan bağlılık ve sevgisini arttırmak olacaktır” dedi.

Tofaş’ın Sedan Otomobilde Gelişimi
Tofaş, 1971 yılında, yılda 20 bin adetlik üretim kapasitesi, 600’e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrikada Murat 124 modeli üretirken bugün yılda 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 7 bini aşkın çalışanıyla, 6 marka için üretim yapan ve 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, otomotiv sektöründe global bir oyuncu haline geldi. Tofaş, Fiat’ın model ailesindeki, 131 Serisi’nden Tempra’ya, Siena ve Marea’dan Albea ve son olarak Türkiye’de kendi sınıfının en çok tercih edilen modeli unvanını yakalayan Linea’ya uzanan bir sedan otomobil geçmişiyle, aslında kendini bugünlere çoktan hazırlamıştı. Türkiye otomotiv pazarının çok önemli modellerinden Fiat Linea yollara çıktığı 2007 yılından bugüne kadar yaklaşık 250 bin adetlik üretim rakamına ulaştı. Fiat Linea, geçtiğimiz yıllarda defalarca iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili oldu. Bu anlamda, pazarın ihtiyaçlarına göre sedan otomobiller geliştirmek ve pazara sunmak konusunda Tofaş, Fiat dünyası içinde önemli bir tecrübe edindi.

İlklerin Öncüsü Fiat Egea
Bugüne kadar imza attığı projelerde farklı seviyelerde sorumluluklar üstlenen Tofaş, Fiat Egea’nın ürün geliştirme sürecinde çok büyük bir rol aldı. Tofaş tarihindeki en fazla Türk mühendisin imzasını taşıyan model unvanı da yine Fiat Egea’nın oldu. Fiat Egea Projesi’nin tasarımında Tofaş ekiplerinin verdiği bilgi ve yönlendirmelerin önemli katkısı oldu. Farkını da, bugüne kadar daha sempatik ve yuvarlak hatlarıyla görülen Fiat

 

Yeni Fiat Egea Üretimi Başladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RASTGELE İÇERİKLER

Google Maps’in iOS uygulaması nihayet Türkiye’de Snapchat artık daha az mobil veri tüketiyor Cem Yılmaz’lı İftarlık Gazoz’un ilk fragmanı yayında [Video] iPhone 6s ve iPhone 6s Plus hakkında her şey [Video] Twitter’ın “beğen” tuşu artık daha popüler BMW lüksünün zirvesi X7 için takvim kesinleşti

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Blog GENÇ - Tüm Hakları Saklıdır