Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İnternetten Alışverişlere Banka Üzerinden Vergi Geliyor!

Ana Sayfa » Genel » İnternetten Alışverişlere Banka Üzerinden Vergi Geliyor!
İnternetten Alışverişlere Banka Üzerinden Vergi Geliyor!
Maliye Bakanı Naci Ağbal, dünya çapında bilinen alışveriş sitelerine bankadan gönderilen alışveriş tutarı üzerinden vergi uygulanacağını açıkladı.

Gelir İdaresi bünyesinde çalışacak 200 kişilik bir ekip oluşturan Bakan Ağbal, e-ticarete yönelik kargo ve banka hareketi dahil olmak kaydıyla tüm işlemleri takip edeceklerini, emlak alım satımındaki fiyatlarla tapu kayıtlarındaki fiyatı da karşılaştıracaklarını söyledi.

Sanal ticaretin vergilendirilmesi kapsamında bir açıklama yapan Ağbal, bu platformdaki ticaretin de vergiye tabi olduğunu, bu konuda bazı önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Yurtdışı merkezli dev alışveriş siteleri için bir Bankalar Kurulu kararı hazırladıklarını söyleyen Ağbal, ülkemizde vergi kaydı bulunmayan bu sitelere bankalar ya da aracı kurumlar üzerinden ödemelere stopaj getireceklerini söyledi.

 Merkezi yurtdışında olsa dahi Türkiye’de iş yapan tüm e-ticaret sitelerinin vergilendirme haklarının Türkiye’de olduğunu söyleyen Ağbal, “Stopaj yöntemi ile Türkiye’den yurtdışına gidecek paradan vergi keseceğiz. Vatandaş kredi kartıyla ödeme yaparken, bankadan, bu ödemeden kesinti yapmasını isteyeceğim. Tüketici bu işlemden etkilenmeyecek. Ancak, Türkiye’de vergi dairesine kayıt olan internet siteleri için bu söz konusu değil” dedi.İnternetteki emlak fiyatlandırmaları ile tapudaki fiyatları da eşleştireceklerini söyleyen Ağbal, “1 milyon dolara satıyorum diyor, tapuda 300 bin TL gösteriyor. Mükellefe mektup gönderip, aradaki fark için izaha davet edeceğiz. İzahta bulunamazsa inceleme başlatıp üzerine gideriz” şeklinde konuştu.

İnternetten Alışverişlere Banka Üzerinden Vergi Geliyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

RASTGELE İÇERİKLER

Google Maps’in iOS uygulaması nihayet Türkiye’de Snapchat artık daha az mobil veri tüketiyor Cem Yılmaz’lı İftarlık Gazoz’un ilk fragmanı yayında [Video] iPhone 6s ve iPhone 6s Plus hakkında her şey [Video] Twitter’ın “beğen” tuşu artık daha popüler BMW lüksünün zirvesi X7 için takvim kesinleşti

FACEBOOK'TA BİZ

TemaFabrika

Hoşgeldiniz

Blog GENÇ - Tüm Hakları Saklıdır